Psycholožka: Senioři si během pandemie více uvědomují smrt

Izolace a opatření ztěžují proces adaptace na prostředí domova
Pandemie ovlivnila život seniorů v domovech sociálních služeb. Izolace ovlivňuje jejich psychické zdraví a ztěžuje proces adaptace nových obyvatel.

„Ti, kteří přišli do našeho zařízení v posledních dvou letech, jsou od začátku více izolováni, s jinými se vidí často jen na chodbě a to je velmi málo,“ říká psycholožka DANA GREČNEROVÁ.

Pracuje v zařízení pro seniory v Domově u Kříže v Bratislavě. Adaptaci na život v domově seniorům nestěžuje jen pandemie, ale také předsudky a mýty.

Tvrdí, že do domovů se nechodí „dožít“, senioři v nich mohou vést plnohodnotný život. Spolupracovat však musí i rodina.

„Je to vážné rozhodnutí a každý z nejbližší rodiny si musí být vědom, že proces přijetí této změny je náročná a dlouhodobá cesta.“

Jak senioři v zařízení snášejí pandemii?

Moscow, Russia – July 6, 2021: Senior has sport activity in the public park in the hot summer day during coronavirus pandemic. Nordic walking. New Healthy Lifestyle concept.

Myslím si, že po těch dvou náročných letech se senioři s pandemií vyrovnávají docela dobře. Jsem překvapená, že většina z nich chápe, že cílem opatření je jejich maximální možná ochrana.

Pozoruji však, že se v důsledku pandemie někteří extrémně více obávají onemocnění, více si uvědomují smrt. Mají obavy z předčasné smrti či ze zdravotních komplikací. Většina z nich přece jen má ohrožené zdraví. Psychická zátěž se projevuje obavami, úzkostnými stavy, poruchami spánku, prohlubuje se deprese.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram