Jak může úplněk ovlivňovat naše zdraví?

Cítíte se v určité fázi měsíce trochu jinak? Je usínání nebo probouzení těžší než obvykle? Může za to měsíc. Gravitační síla Měsíce se již dlouho považuje za jednu z nejsilnějších sil v našem vesmíru. Vytváří příliv a odliv, ale existuje také teorie, že gravitaci Měsíce cítíme uvnitř našeho těla, což určuje naše nálady a energii.

Cítíte se v určité fázi měsíce trochu jinak? Je usínání nebo probouzení těžší než obvykle? Může za to měsíc. Gravitační síla Měsíce se již dlouho považuje za jednu z nejsilnějších sil v našem vesmíru. Vytváří příliv a odliv, ale existuje také teorie, že gravitaci Měsíce cítíme uvnitř našeho těla, což určuje naše nálady a energii. Ukázalo se, že úplněk měsíce dokáže ovlivnit naši fyzickou pohodu mnoha způsoby. Existuje mnoho důkazů, které podporují tvrzení, že úplněk dokáže mít výrazný vliv na chování některých lidí. Zde je několik zajímavých věcí, které vědci zjistili o úplňku Měsíce a jeho účincích na naše zdraví.

Srdce

Studie publikovaná v Indian Journal of Basic and Applied Medical Research zjistila, že při cvičení během úplňku a nového dokáže naše srdce dosáhnout maximálního výkonu. Takže před další návštěvou tělocvičny, nezapomeňte zkontrolovat fáze Měsíce, ať je váš sportovní výkon zase o něco lepší!

Mozek

Gravitační síla Měsíce může mít vliv na naše tělo a mozek, protože oba sestávají převážně z vody. Nizozemští výzkumníci předpokládají, že gravitační síla by mohla mít podobný vliv na náš mozek a způsobovat nevyzpytatelné chování. Jiné studie britských vědců odhalují, že úplněk může skutečně snížit aktivitu záchvatů u epileptiků. V těchto případech to však může být způsobeno spíše jasem Měsíce a hormonem melatoninem, který se přirozeně vylučuje, když Slunce zapadá, čímž signalizuje, že je čas jít spát. U epileptiků se domnívají, že jas Měsíce v úplňku brání tomuto uvolnění, čímž se snižuje výskyt záchvatů.

Ledviny

Studie z roku 2011 publikovaná v Journal of Urology zjistila, že bolest ledvinových kamenů se výrazně zvýšila během úplňku. V jiné studii výzkumy zjistily, že obecně bylo během tohoto období do nemocnic přijato více pacientů s urologickými stavy. Naopak, nov přinesl lidem s těmito stavy pocit uklidnění. Ledviny, podobně jako jiné orgány a samotné lidské tělo jsou tvořeny z 60% vodou, a stejně jako lunární aktivita může ovlivnit oceány a vytvářet silné a předvídatelné přílivy a odlivy, Měsíc může ovlivnit fungování těchto orgánů.

Spánek

Měsíc v úplňku signalizuje také změny ve spánku, takže se vám může snadno stát, že v noci nebudeme umět usnout tak hluboko jako obvykle. A všichni víme, jaký vliv na nás mají bezesné noci. Studie z roku 2013 publikovaná v Current Biology zhodnotila spánkový režim účastníků během tří dnů, během kterých mohli spát podle vlastního uvážení v kontrolované místnosti, do které nevnikalo vnější světlo a účastník nevěděl, kolik je hodin. Když se údaje porovnaly s fázemi Měsíce, výzkumníci zjistili, že účastníci měli nejen nižší hladiny melatoninu během jasných fází, ale také jim trvalo o pět minut déle, než usnuli. Spali obecně o 20 minut méně a měli o 30% méně REM. Jednoznačně z toho tedy vychází, že pokud nemáte dostatek spánku, vaše zdraví trpí.

Menstruační cyklus

Průměrný menstruační cyklus ženy trvá 28 dní, což se podobá 29dennímu lunárnímu cyklu. Podle čínských vědců téměř 30% všech sledovaných žen ovulovalo při úplňku a menstruovalo během novu. V některých kulturách dokonce existuje název pro tento jev – Cyklus bílého měsíce, který v podstatě odráží úrodnost Země, o které se říká, že je nejúrodnější za svitu Měsíce v úplňku.

Zpln Měsíce nás testuje, protože máme možnost podlehnout pocitům hněvu a ztratit soustředění. Přestože je obtížné propracovat se přes frustrace a může být snazší se vzdát, pamatujte, že tyto pocity pominou. Nebuďte na sebe příliš přísní a klidně to svalte na Měsíc. Pokud vás ovládají návaly hněvu – odpočiňte si a vyhraďte si čas jen sama pro sebe. Použijte například esenciální olej, který vás dokonale uklidní. Nebo raději sáhnete po masážním oleji pro celkové odpočinek těla?

A co vy, pociťujete během úplňku nějaké změny ve svém zdravotním stavu?

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram