5 tipů na cyklovýlety, které si zamilují i vaše děti

Věříme, že moment, kdy vaše dítko poprvé samo šláplo do pedálu, vy jste pustili sedátko a ono jelo, pro vás byl výjimečný. Od prvních pokusů jízdy na kole, přes zvládnutí základů bezpečnosti v provozu, je to už jen kousek na první cyklovýlet s dětmi.

První (ale i každý další) cyklovýlet pro děti byste měli vybírat trochu obezřetně. Jaké cyklovýlety jsou pro děti ty nejvhodnější? Podívejte se společně s námi na 5 tipů na cyklovýlety, které si zamilují i vaše děti.

Tip: Ještě vaše děti na kole neumí? Podívejte se, jak můžete snadno naučit na kole jezdit i vaše děti.

Jaký by měl být cyklovýlet s dětmi?

Děti jsou v provozu velmi specifickou skupinu, a tak i cyklovýlet by měl být dětem na míru přizpůsoben. Na co byste jako rodiče při výběru cyklovýletu s celou rodinou měli především myslet?

Cyklotrasy, které vybíráte, by měly odpovídat schopnostem vašeho dítěte. Zpočátku je dobré vybírat jednoduché trasy, kratší, spíše po rovině a zároveň takové, kde se pohybuje spíše méně dalších cyklistů.

Samozřejmostí by mělo být vybírání tras, které vedou převážně po cyklostezkách nebo v přírodě. Děti byste v rámci prvních zkušeností neměli přespříliš vystavit jízdě v městském provozu, i když je určitě do budoucna důležité, aby pochopili principy i jízdy a chování se v rušnější dopravě.

Ideální je zvolit cyklovýlet se zajímavým cílem nebo dílčími cíli na trase, které vaše děti zaujmou a rozptýlí. Nezapomínejte, že cyklovýlet s dětmi není závod. Důležité je přizpůsobit tempo jízdy těm nejmladším a pokud vás čeká delší trasa, naplánovat na ní pravidelné zastávky.

5 tipů na cyklovýlety s dětmi

  1. Cyklotrasa Lužnice – Nežárka

Nejprve společně zavítáme do Jižních Čech, kde se nachází celá řada ideálních cyklostezek pro začínající cyklisty. Konkrétně tato Lužnice–Nežárka, je celkově dlouhá 53 km, ale rozhodně to neznamená, že byste ji museli s dětmi projet celou.

Trasa není příliš náročná a ať už se rozhodnete pro cestu, která vede podél řeky Lužnice až do Týna nad Vltavou, nebo po té, která vede podél toku Nežárky, na cestě na vás čeká řada zajímavých cílů.

Můžete odbočit například do Třeboně, kde naleznete další naučné stezky nebo Dům přírody, vydat se také můžete k rybníku Svět.

  1. Cyklostezky kolem Lipna

Celá řada kvalitních cyklotras se nachází i podél Lipna, kam každoročně vyráží spousta Čechů na letní dovolenou. Jednou z ideálních tras pro celou rodinu může být jezerní cyklostezka na Lipně, která je navíc vhodná také pro jízdu na kolečkových bruslí.

Trasa měří okolo 11 km a rozhodně není jedinou, kterou si můžete vybrat. Zastávky můžete dělat v hospůdkách podél trasy nebo v kterémkoli vám milém cíli v okolí.

Inspirace: Víte, jaký vliv na zdraví má jízda na kole?

Vydat se na kolech v letních měsících můžete například na koupaliště v Klatovech, vyzkoušet na Lipně dětské hřiště uprostřed lesa s názvem Království lesa, nebo se vydat do letního Parku Frymburk, kde je i minizoo, naučná stezka a mega skluzavka.

  1. Cyklotrasy na Vysočině

Vysočina se nemůže pochlubit tak rovinatým terénem jako Jižní Čechy, ale rozhodně i tady je spousta turistických cílů, za kterými se i nejmenším cyklistům vyplatí šlápnout do pedálů. Vyrazit můžete například po 9 km dlouhé cyklostezce z Přibyslavi do Sázavy.

Dalším turistickým cílem na Vysočině může být Westernové městečko Šiklův mlýn, kam také vedou některé cyklostezky.

V neposlední řadě na Vysočině zmiňujeme cyklotrasu, která začíná u Pilské nádrže a na zhruba 16 km můžete vidět spousty nádherných Olšiakových soch, které nadchnou (nejen) vaše děti.

  1. Cyklotrasa “Na kole do minulosti Moravskou bránou”

Cyklotrasa s názvem “Na kole do minulosti Moravskou bránou” celou vaši rodinu zavede, jak už název napovídá, opravdu do daleké minulosti, až k mamutům.

Celá délka trasy může začínající cyklisty možná odradit, protože na rozdíl od výše zmíněných tras, už je se svými 70 km spíše delší trasou, úplně v klidu se dá ale rozdělit na menší úseky.

Na této trase, která začíná v Přerově a končí v Lipníku nad Bečvou, můžete s dětmi vidět a zažít mnoho zajímavého. Za vidění stojí Socha mamutíka Toma v Přerově-Předmostí, přerovský zámek, hrad Helfštýn, minigolf i zřícenina hradu Drahotuše.

  1. Cyklotrasy v okolí Lednice

Ve výčtu nejlepších cyklotras pro děti by neměly chybět ani ty z jižní Moravy, kde je nádherná krajina a vhodný terén i pro začínající cyklisty.

Právě v Jihomoravském kraji, v okolí měst Lednice a Valtice se nachází jedny z nejkrásnějších. Areály zámků spojuje Knížecí cyklostezka, která je dlouhá jen asi 12 km a vede převážně po rovině.

Alena Mrvíková, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na svém webu

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram