Proč nezapomínat na hořčík

Noční křeče v nohách zažil už nejspíš každý a přičítáme je nejčastěji nedostatku hořčíku. Ten skutečně za podobné projevy může, proto bychom ho měli tělu pravidelně dodávat.

Zaměřit bychom se měli na potraviny, které hořčík obsahují, jako je maso, listová zelenina, luštěniny a také ořechy či semínka. Většinou ale ani vyváženou stravou nepokryjeme potřebnou dávku hořčíku, proto ho musíme do těla dodávat i výživovými doplňky. Ty zajistí dostatek tohoto minerálu v našem těle a tedy i fungování dalších procesů. Také vstřebávání vitamínu D3, který je pro lidi nejdůležitější formou a i u něj bojujeme s jeho nedostatkem. Pro výrobu vitamínu D potřebuje naše tělo sluneční záření, což ale zvlášť v zimních měsících nestačí. Hořčík pomáhá tento vitamín lépe vstřebávat, ať už přirozeně vytvořený naším tělem nebo získaný ze stravy či doplňků. Při nedostatku různých minerálů a vitamínů nemůže tělo správně fungovat a objevují se nepříjemné zdravotní problémy. U nedostatku hořčíku jsou to známé noční křeče v nohách, ale také brnění končetin, bolesti hlavy, únava a podrážděnost i neschopnost se soustředit.

Potravinové doplňky jsou možnost, jak rychle doplnit hořčík a vyhnout se tak nepříjemným příznakům. Pokud nás čeká fyzická námaha nebo máme po ní či jsme ve stresu, příjem hořčíku bychom měli navýšit, protože jeho spotřeba je v takových situacích vyšší. U potravinových doplňků je potřeba sledovat obsah elementárního hořčíku, což je čistá hmotnost hořčíku. Ten je ve všech formách sloučeninou, proto je nutné znát obsah čisté látky v doplňcích. Lépe vstřebatelné a s vyšším obsahem elementárního hořčíku jsou dicitráty. Při výběru doplňků je tak dobré se zaměřit nejen na základní číslo, kolik mg je obsaženo v jedné tabletě, ale také v jaké formě.

Dostatek hořčíku v těle zajistí jeho bezproblémové fungování a také klidný a ničím nerušený spánek bez nočních křečí a ranních bolestí svalů.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram