Ona pila, až nechtěla žít, on pil patnáct piv za den. Jak se žije po vysazení alkoholu

Petra Blaščák už osm měsíců nepije alkohol. Je na sebe pyšná, ale ví, že má před sebou ještě dlouhou cestu. Přestože o sobě mluví jako o součásti generace, která miluje „žury“, teď prý na žádný nemůže jít. Nechce riskovat.

I Michal Brož z Prahy má za sebou přes pět a půl roku abstinování, ale vedla k nim dlouhá cesta. Alkohol mu vytvářel jakousi paralelní realitu, ve které neexistovaly každodenní problémy. Pro něj však přišel io rodinu.

„Nepít je hrozně obtížné,“ konstatuje Petra Blaščák a doplňuje, že si ještě úplně nedůvěřuje.

„Alkohol je silný soupeř a je všude snadno dostupný a levný. Každý den tomu čelím a mám i krize. Nerada však selhávám, je to pro mě vždy zklamání a také tohle by pro mě bylo, kdybych to nezvládla.“

Suchý leden

Mnozí lidé mají problém s alkoholem skoncovat a ovlivňuje to nejen jejich vlastní život, ale také životy jejich blízkých a okolí. Někteří se rozhodnou začít abstinovat právě během takzvaného suchého ledna.

Jde o mezinárodně populární výzvu, přestože odborná obec se shoduje, že jen měsíční očista od alkoholu nestačí, má-li člověk s pitím vážný problém.

Side shot of unrecognizable Asian woman with face mask ,buying alcohol in liquor store during post pandemic Covid 19

Jaké jsou příběhy lidí, kteří nad závislostí vyhrávají už déle?

Nejprve jen trochu, potom láhev vína denně

Blaščáková pracuje jako asistentka filmové producentky Wandy Hrycové. Podle jejích slov se v uměleckém prostředí nepovažuje láhev vína denně za problém a za nadměrné by lidé považovali možná až dvě láhve vodky.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram