Black Friday představuje oblíbenou tradici také v Česku. Odkud do našich končin vlastně přišla a co je její podstatou?
Kořeny tradice Black Friday mají temné pozadí
Co se týče historie Černého pátku, teorií o jeho původu existuje více. Uvádí se, že samotné sousloví Black Friday má kořeny v roce 1961 ve Filadelfii, kde se tak označoval rušný dopravní provoz, který zavládl následující den po Dni díkuvzdání.
Tento svátek se slaví čtvrtý čtvrtek v listopadu na konci žní. Jde o svátek federální, jehož kořeny sahají až do roku 1621. Tehdy se davy fanoušků přijely podívat na fotbalový zápas Army-Navy a pořádně napilno tak měli i policisté, pro které byl celý den skutečně notně černý. Tato teorie je oficiálně přijímaná.
A je podle historiků mnohem pravděpodobnější než ta, že lidé mají po tomto svátku jednoduše volno, které využívají k nakupování. Obchodníci se tak dostali z čísel červených konečně do těch černých a od té doby se stejné přízvisko používá i pro onen pátek.
Z ryze ekonomického pohledu však sahají kořeny této události až do roku 1869. Právě v tomto období došlo k hlubokému propadu trhu se zlatem.
Black Friday startuje vánoční nákupy
Přímou souvislost s nakupováním však můžeme vysledovat konkrétně o něco později, a to v roce 1929, kdy světovou ekonomiku zasáhla krize a došlo ke krachu na newyorské burze. Obchodníci tehdy řešili, jak propady tržeb zastavit a alespoň něco vydělat. Sáhli tak po poměrně osvědčeném mechanismu v podobě slev.
Odtud se pak význam tohoto termínu definitivně přenesl k nakupování. A z USA se ve stejné podobě rychle rozšířil také do Česka. Dnes už Black Friday během podzimu nabízí široká škála obchodníků s různým sortimentem od oblečení až po elektroniku. Prakticky tak tento den „startuje“ vánoční horečku.
Již tradiční je tato akce také u oblíbené internetové parfumerie Notino. Díky Notino Black Friday tak pravidelně můžete pořídit osvědčené klasické kousky i žhavé novinky s výhodnou slevou.